Rok szkolny 2023/2024 to już drugi rok, w którym nasza szkoła uczestniczy w rządowym programie „Laboratoria Przyszłości” – inicjatywie edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, których wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły – takiej, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. W ubiegłym roku projekt pozwolił na stworzenie w naszej szkole nowoczesnej pracowni techniki i jej wyposażenie. Otrzymaliśmy także nowy sprzęt, który wykorzystujemy w czasie lekcji. Wśród pozyskanych przez szkołę narzędzi są m.in. drukarki 3D, laptopy, GeniBoty, wirtualne laboratorium przedmiotowe ClassVR, roboty Photon EDU, studio nagrań, mikrofony, kamera cyfrowa, mikrokontroler z Arduino oraz stacja lutownicza.
Dzięki programowi wszystkie lekcje techniki odbywają się w nowej klasopracowni a nauczyciele poszczególnych przedmiotów mogą wykorzystywać na swoich zajęciach narzędzia „Laboratoriów Przyszłości”. Od września do października odbyło się kilkadziesiąt takich lekcji.
Uczniowie klas 0-III mieli okazję kodować na dywanie, brali udział w dyktandach graficznych oraz budowali kubeczkowe wieże. Dużym zainteresowaniem uczestników zajęć cieszyły się także roboty edukacyjne i okulary ClassVR. Wykorzystując gogle VR uczniowie poznawali najdalsze zakątki świata. „Odwiedzili” wszystkie kontynenty: Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Afrykę, Australię i Antarktydę. Poznawali ich środowisko naturalne, w tym zwierzęta i rośliny, oraz najciekawsze miejsca. Dzięki narzędziom „Laboratoriów Przyszłości” mogli poczuć się także, jak prawdziwi naukowcy i poznać budowę… bakterii.
W tym samym czasie ich starsi koledzy zostali zapoznani z modułem TME opartym na Arduino, montowali pojazdy sterowane programami komputerowymi i sygnalizatory na diodach LED sterowane mini kontrolerami oraz samodzielnie drukowali za pomocą drukarki 3D.
Niezwykle miło nam poinformować, że październiku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w EUCodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania, inicjatywie promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród dzieci i młodzieży. W ramach obchodów EUCodeWeekzostało przeprowadzonych wiele interesujących akcji i działań, m.in. w świetlicy szkolnej, oddziałach przedszkolnych oraz wszystkich klasach I–VIII odbyły się zajęcia propagujące programowanie.