Październik 2022

Październik był drugim miesiącem, w którym wszystkie lekcje techniki odbywały się w nowo oddanej do użytku nowoczesnej klasopracowni a nauczyciele poszczególnych przedmiotów mogli wykorzystywać na swoich zajęciach narzędzia „Laboratoriów Przyszłości”. Odbyło się kilkadziesiąt takich lekcji. Uczniowie klas I-III uczyli się korzystać z okularów VR. „Odwiedzali” place targowe w różnych częściach świata, poszukując przysmaków do jedzenia oraz uczestniczyli w zajęciach o Słońcu i jego zaćmieniu. Uczniowie klas starszych zostali zapoznani z modułem TME opartym na Arduino, montowali pojazdy sterowane programami komputerowymi i sygnalizatory na diodach LED sterowane mini kontrolerami oraz samodzielnie drukowali za pomocą drukarki 3D modele przekładni zębatych oraz innych elementów robota kroczącego.

Ponadto w dniach od 7-24 października obchodziliśmy jubileuszową, 10. edycję EU CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Akcja ta ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży programowania i umiejętności cyfrowych.

W ramach obchodów CodeWeek w szkole przeprowadzono wiele interesujących akcji. M.in. w świetlicy szkolnej, oddziałach przedszkolnych oraz wszystkich klasach I–III odbyły się zajęcia propagujące programowanie. Uczniowie mieli okazję kodować na dywanie, brali udział w dyktandach graficznych oraz budowali kubeczkowe wieże. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się roboty edukacyjne. Każdy uczeń mógł sterować ozobotem, genibotami oraz używać photonów. Nie mniejszą popularnością cieszyły się również inne narzędzia zakupione przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, tj. okulary VR czy drukarka 3D.

24 października miało miejsce uroczyste podsumowanie Europejskiego Tygodnia Kodowania. W czasie spotkania na sali gimnastycznej odbyły się warsztaty programowania i umiejętności cyfrowych. Apel był też okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego 3D „Eko Robot” oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów dla jego zwycięzców. W tym dniu wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobne upominki. Były nimi breloczki wydrukowane drukarką 3D. Warto dodać, że aktywność szkoły w zakresie promocji wśród uczniów programowania i umiejętności cyfrowych zostały docenione przez organizatorów Europejskiego Tygodnia Kodowania. Dzięki temu, że przeprowadzone działania zostały zgłoszone, udokumentowane i wpisane na CodeWeek’ową mapę, nasza szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w 10. edycji EU CodeWeek.