LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2023

            Za nami kolejne dwa miesiące, w których nasza szkoła w procesie edukacyjnym wykorzystywała narzędzia pozyskane w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zainicjowanego przez MEiN we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tak jak do tej pory wszystkie lekcje techniki odbywały się w nowoczesnej klasopracowni. Ponadto na innych przedmiotach nauczyciele wykorzystywali sprzęt „Laboratoriów”. Odbyło się kolejnych kilkadziesiąt takich lekcji.

            W czasie zajęć uczniowie najmłodszych klas doskonalili umiejętności kodowania, m.in. kodowali na dywanie, budowali kubeczkowe wieże, kodowali i dekodowali obrazki a nawet… prezenty mikołajkowe. Chętnie korzystali z okularów VR, które pozwalały im dokonać niemożliwego. Siedząc w klasie, „zwiedzali” najbardziej odległe zakątki na ziemi i obserwowali, jak wygląda jesień w danym miejscu. Ogromnym sukcesem okazała się także jesienna sesja fotograficzna, która odbyła się w świetlicy szkolnej. Do jej wykonania wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Każdy uczeń mógł poczuć się jak zawodowy fotograf, miał możliwość poćwiczyć pracę ze sprzętem w trybie manualnym. Warto w tym miejscu dodać, że uczestnicy zajęć zaangażowani byli nie tylko w robienie zdjęć, ale także w przygotowanie jesiennej scenografii: tła, dodatków i rekwizytów. W grudniu wiele lekcji i działań nauczycieli wiązało się z tematyką świąteczną. Uczniowie klas 0-III poznawali zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia pochodzące z różnych krajów. W czasie wirtualnych wycieczek odwiedzali jarmarki świąteczne w różnych częściach świata, podziwiali świątecznie udekorowane domy na różnych kontynentach oraz… „uczestniczyli” w wybranych obrzędach bożonarodzeniowych.

            Równie aktywni byli uczniowie klas IV-VIII.Tak jak ich młodsi koledzy, odbywali wirtualne podróże do najciekawszych miejsc na świecie. „Wędrowali” szlakami w najwyższych pasmach górskich i „odkrywali” największe tajemnice głębin morskich. Jak zawsze wielkim powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się zajęcia z grafiki 3D oraz samo drukowanie drukarką 3D.