Wyjątkowy Dzień Dziecka i Sportu w SP Tyczyn

            1 czerwca to wyjątkowy dzień w roku, dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci, zarówno te najmłodsze, jaki i te trochę starsze – młodzież. To właśnie w Dniu Dziecka dorośli starają się, aby był to wyjątkowy czas uśmiechu, zabawy i prezentów dla najmłodszych. Nie inaczej było w naszej szkole…

            Jak co roku, tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu w naszej szkole obchodziliśmy w ramach Dni Tyczyna. W budynku szkoły na ul. Pułanek obchody rozpoczęły klasowe turnieje gier planszowych. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w grze w szachy, warcaby, chińczyka, monopoly czy łowieniu rybek. Po tej umysłowej rozgrzewce wszystkie klasy I-III udały się na salę gimnastyczną, gdzie obejrzały przedstawienie „Dbajmy o zdrowie” przygotowane przez uczniów świetlicy szkolnej. Młodzi aktorzy pod opieką swoich nauczycieli zaprezentowali spektakl na temat zdrowego odżywiania i życia. Przygotowując się do występu przez kilka tygodni ćwiczyli role, piosenki, odbywali długie próby, przygotowywali dekoracje i gromadzili rekwizyty, aby jak najlepiej zaprezentować się przed społecznością szkolną.

            Po przedstawieniu przyszedł czas na rywalizację sportową na sali gimnastycznej i boiskach Orlik. W zawodach wzięli udział wszyscy uczniowie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i spróbować swoich sił wybranej konkurencji. A były wśród nich m.in.: wielobój lekkoatletyczny składający się zbiegu, skoku i rzutu, wyścigi klas z pokonywaniem przeszkód, sztafety wahadłowe z przyborami, zabawy klasowe „podaj piłkę” na czas, skok w dal, zbijak, dwa ognie, siatkówka czy piłka nożna. W przerwach pomiędzy zawodami poszczególne klasy mogły do woli korzystać z dmuchanej zjeżdżalni lub odpocząć w cieniu drzew na klasowych piknikach. Były przekąski, napoje i lody ufundowane przez Radę Rodziców. Ogromną atrakcję stanowiło również spotkanie z żużlowcami Texomu Stali Rzeszów, Rafałem Karczmarzem i Mateuszem Majcherem, którzy odwiedzili naszą szkołę na zaproszenie przewodniczącego Rady Rodziców, pana Janusza Rykowskiego. Reprezentanci rzeszowskiego klubu zaprezentowali uczniom żużlowy strój i motor oraz opowiedzieli, jak wygląda rywalizacja w speedwayu. Były oczywiście także autografy i wspólne zdjęcia.

            Równie ciekawy program obchodów Dnia Dziecka i Sportu przygotowali wychowawcy i nauczyciele dla uczniów klas V-VIII. Na dobry początek uczniowie obejrzeli film o tematyce sportowej. Po projekcji odbył się „Konkurs wiedzy o sporcie” oraz grupowa rywalizacja na najpiękniejszy plakat olimpijski. Podobny entuzjazm uczniów, jak w klasach I-IV, wywołało spotkanie z rzeszowskimi żużlowcami, którzy także zawitali na ul. Grunwaldzką. Autografom i pozowaniu do zdjęć nie było końca. Zmagania intelektualne i plastyczne oraz rozmowy z profesjonalnymi zawodnikami stanowiły doskonały wstęp do zmagań sportowych. Następnie najlepsi sportowcy z poszczególnych klas mieli okazję wziąć udział w „Lekkoatletycznych Igrzyskach Szkolnych”. W ramach szkolnej olimpiady odbyły się: bieg na 60 m, rzut piłką lekarską, biegi sztafetowe 4×100 m, bieg na 800 m oraz skok w dal. Jak na igrzyska przystało zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Także wszyscy uczniowie klas starszych mogli liczyć na przekąski, napoje i lody ufundowane przez Radę Rodziców.

            Ten wyjątkowy Dzień Dziecka i Sportu w naszej szkole zakończył przygotowany przez świetlicę szkolną przegląd „Mam talent”, w którym wszyscy chętni uczniowie mieli okazję zaprezentować na scenie swoje wyjątkowe umiejętności i talenty. Występujący prezentowali m.in. swoje umiejętności wokalne, akrobatyczno-taneczne, zdolności gimnastyczne, umiejętności gry na różnych instrumentach czy układania kostki Rubika.

            Zapewne nie udałoby się to wszystko i tegoroczny Dzień Dziecka i Sportu nie byłby tak wyjątkowy i niezapomniany, gdyby nie ogromna praca, zaangażowanie i ofiarność wszystkich nauczycieli naszej szkoły oraz Rady Rodziców z przewodniczącym, panem Januszem Rykowskim oraz zastępcą przewodniczącego, panią Jadwigą Mendoń na czele. To właśnie dzięki tym osobom 1 czerwca2023 r. na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów a promienny uśmiech szczęścia jeszcze długo będzie gościł na ich twarzach. Serdecznie Państwu dziękujemy!

Zofia Międlar-Mruk