Gimnastyka korekcyjna klas I – III

26.06.2020r.
Dzień dobry

Zbliżają się wakacje. Pamiętajcie o tym, aby jak najwięcej wolnego czasu spędzać na świeżym powietrzu. Taka aktywność poprawia nasze zdrowie, przyczynia się do lepszego samopoczucia, jest sposobem na pozytywne zmęczenie i dotlenienie organizmu. Częste przebywanie na dworze, szczególnie w słoneczne dni, pobudza wytwarzanie witaminy D w organizmie, a to z kolei ma pozytywny wpływ na kości i zęby. Ruch na świeżym powietrzu zaostrza apetyt, a jest to jeden z najlepszych sposobów dla niejadków. Sport i każdy rodzaj ruchu sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonu szczęścia. Jest to na pewno dobry sposób na radość i poprawę samopoczucia.

Każda forma i rodzaj ruchu mają korzystny wpływ na poprawę naszej sylwetki, wzmocnienie i zwiększenie wytrzymałości i sprężystości mięśni, na poprawę koordynacji nerwowo-mięśniowej.

Pomysłów zabaw na dworze na pewno Wam nie brakuje, ja ze swojej strony chciałabym zaproponować swoje. A oto kilka z nich:

zabawa w chowanego, berek, raz dwa trzy baba Jaga patrzy, ciuciubabka, zabawa w ciepło-zimno, zabawy z piłką, skoki na skakance lub gumie, gra w klasy, jazda na rowerze, jazda na hulajnodze.

Nie zapominajcie również o spacerach z rodzicami. Na spacerze poznajemy przyrodę, spotykamy innych ludzi, zmieniamy otoczenie. Możecie dotknąć liści, zbierać kamyki czy rysować patykiem. To proste czynności, jednak silnie oddziałują na wyobraźnie. Na spacerze oprócz aktywnie spożytkowanej energii można spotkać inne dzieci, porozmawiać ze znajomymi. A po wieczornej przechadzce odprężycie się i będziecie w stanie o wiele lepiej spać.

Życzę Wam najpiękniejszych wakacji. Do zobaczenia Anna Górska.
19.06.2020r.
Dzień dobry

Dziś proponuję kilka ciekawych ćwiczeń w większości na równowagę. Ćwiczenia takie nie tylko poprawią koordynacje ruchową, ale także wzmocnią mięśnie głębokie. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy, oraz zapobiegają urazem. Im lepsza równowaga mięśniowa, tym mniejsze ryzyko kontuzji i przeciążeń. Część ćwiczeń wykonujcie samodzielnie a część z drugą osobą. Bardzo proszę, aby podczas ćwiczeń był obecny rodzic lub ktoś dorosły. Pamiętajcie o rozgrzewce i ćwiczeniach uspokajających.

Ćwiczenia: Stanie na dłoniach, Utrzymaj równowagę, Jaskółka, Czatujące bociany, Podskoki na jednej nodze, Pistolet, Przysiad na jednej nodze wykonujcie od kilku do kilkunastu sekund. Ćwiczenia: Ósemki wokół nóg dorosłego, Mocna kolumna wykonujcie od kilkunastu sekund do nawet pół minuty.

Powodzenia Anna Górska.
Ćw1.
Ćw2.
Ćw3.
Ćw4.
Ćw5.
Ćw6.
Ćw7.
Ćw8.
Ćw9.
12.06.2020r.

Dzień dobry

Proponuję dziś ćwiczenia do samodzielnego wykonywania bez przyborów. Przygotujcie mały kocyk, aby można było ćwiczyć w pozycjach niskich. Poproście rodzica lub kogoś dorosłego, aby Was nadzorował. Do każdego objaśnienia przesyłam zdjęcie. Ćwiczenia są łatwe, należy pamiętać aby były prawidłowo wykonane. Pamiętajcie o rozgrzaniu całego ciała i uspokojeniu organizmu na koniec. Podaję czas trwania całego ćwiczenia. Krasnale, Raki, Skoki zająca, Huśtawka, Karuzela, Piłka w górę – około 30s. Robaczki, Wycieraczki samochodowe, Rysowanie nogami w powietrzu od 5 do 15 sekund.

Powodzenia! Anna Górska
V1.
V2.
V3.
V4
V5.
V6.

04.06.2020r.
Dzień dobry,
Rozpoczął się sezon na różnorodne owoce i warzywa. W czerwcu królują truskawki,

ale nie wolno zapominać, że oprócz owoców powinniście również spożywać warzywa.
Pamiętajcie, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety,

oczywiście w odpowiednich proporcjach – ¾ warzyw i ¼ owoców.
Oto kilka wskazówek dotyczących spożywania owoców:
– nie zjadajcie ich jednorazowo w dużych ilościach,
– korzystnie jest owoce z czymś połączyć np. z jogurtem lub nasionami i orzechami,
– warto owoce zjadać w pierwszej połowie dnia.

Pobudzą Was do działania i dodadzą energii,
– nie zjadajcie owoców tuż po posiłku, ani też przed posiłkiem,

najlepiej to zrobić ok. 15 minut wcześniej.

Ćwiczenia
Dziś dalszy ciąg ćwiczeń z laską gimnastyczną, ale ze współćwiczącym.

Poproś kogoś bliskiego, aby Ci towarzyszył podczas ćwiczeń. Obecność rodzica też jest niezbędna.
Nie zapomnij o rozgrzewce i ćwiczeniach uspokajających na kocyku.
Powodzenia!
Anna Górska
Ćw1.
Ćw2.
Ćw3.
Ćw4.
Ćw5.
Ćw6.
Ćw7.

29.05.2020r.


Dzień dobry.

Dziś ćwiczenia z laskami gimnastycznymi. Poproście rodzica, aby w miarę możliwości nadzorował wykonywanie ćwiczeń. Są to ćwiczenia, które usprawnią Wasze ciało
i wzmocnią odpowiednie mięśnie. Na początek pamiętajcie o rozgrzewce, a pod koniec o uspokojeniu organizmu w leżeniu na kocyku.

Pozdrawiam serdecznie, Anna Górska.

Ćw1.

Ćw2.
Ćw3.
Ćw4.
Ćw5.

22.05.2020r.

Dzień dobry

Na kolejne dni proponuje ćwiczenia stóp. Przygotujcie kocyk i szarfę. Jeśli nie macie szarfy można ją zastąpić skarpetką lub podkolanówką. Ćwiczenia wykonujcie samodzielnie lub z drugą osobą pod okiem rodzica. Zaczynamy!

– Na początek zrób rozgrzewkę. Poruszaj dodatkowo stopami i palcami stóp, aby te części ciała też były rozgrzane. W ramach rozgrzewki wykonaj „Taniec na kocyku”.

– Wykonuj kolejno ćwiczenia dokładnie i powoli kilkanaście razy każde. Po wykonaniu możesz jeszcze raz powtórzyć to samo.
– Na koniec odpocznij, rozluźnij całe ciałom poleż na kocyku, oddychaj.

ZABAWA

Postaw stopę na kartce papieru i obrysuj to samo wykonaj z drugą stopą na drugiej kartce. Obrysowane stopy pokoloruj dowolnie, możesz ozdobić wg własnych pomysłów.

Życzę pozytywnej energii podczas wykonywania ćwiczeń i dobrej zabawy.

Ćw.1

Cw2.
Ćw3.
Ćw4.
Ćw4.

Pozdrawiam, Anna Górska 🙂

14.05.2020r.

Dzień dobry

Dziś proponuję ćwiczenia z woreczkami. Jeśli nie macie woreczków w domu, poproście rodziców o wykonanie. Wystarczy przygotować kawałek materiału, zszyć boki i wypełnić grochem lub ryżem. Wymiary to mniej więcej 5 x 7 cm, a ciężar około 10 – 20 dkg.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń zróbcie rozgrzewkę. Podrzucajcie woreczek w górę i łapcie w dłonie. Uważajcie na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Przekładajcie woreczek dookoła tułowia, pod uniesionym kolanem i pod prostą podniesioną nogą. Można pobiegać w miejscu lub w różnych kierunkach, ale ostrożnie.

Na koniec pamiętajcie o uspokojeniu organizmu. Poleżcie na własnych kocykach i posłuchajcie ulubionej muzyki.

Do opisów ćwiczeń dołączam zdjęcia.

Ćw-1

Ćw-2

Ćw-3

Cw-4

Cw-5

Pozdrawiam serdecznie Anna Górska 🙂

07.05.2020r.
Dzień dobry

Na początek kilka słów o zdrowym śniadaniu. To posiłek ważny, należy o nim pamiętać, a jedzenie w pośpiechu też nie jest wskazane. Jedząc zdrowe śniadanie zapewnimy sobie mnóstwo pozytywnej energii na resztę dnia, a pomysłów na taki zdrowy posiłek jest wiele. W ostatnich latach na nasze stoły wróciły płatki owsiane. Mają najwięcej białka spośród wszystkich płatków zbożowych. Są też źródłem węglowodanów złożonych. Owies, z którego są produkowane to jedno z najzdrowszych zbóż.

Talerz płatków owsianych z mlekiem lub jogurtem zapewnia dużą porcję witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Poprawiają też pamięć i koncentracje, likwidują zły nastrój, zapobiegają wielu chorobom, opóźniają procesy starzenia. To tylko niektóre z zalet płatków owsianych.

Wystarczy wieczorem zalać płatki gorącą wodą a na drugi dzień wymieszać z jogurtem, ulubionymi owocami, pestkami dyni lub słonecznikiem o posłodzić miodem.

I pamiętajcie ! Nic tak nie poprawi Waszego apetytu, jak miła atmosfera przy stole i towarzystwo kogoś bliskiego. Smacznego !

Cw.1

Cw2.
Cw3.

Cw4.

Cw5.

30.04.2020r.
Dzień dobry

Dziś proponuję ćwiczenia z rodzicem lub z kimś dorosłym. Przy każdym opisie ćwiczeń jest dołączone zdjęcie. Mam nadzieję, że będzie wesoło i ciekawie. Wszystkie ćwiczenia postarajcie się wykonywać codziennie, nawet dla relaksu.

Na koniec proponuję uspokoić organizm. Połóżcie się na plecach, oddychajcie spokojnie słuchając ulubionej muzyki.

Lin do ćwiczeń:

Cwiczenie_1
Cwiczenie_2
Cwiczenie 3
Cwiczenie 4
Cwiczenie 5
Cwiczenie 6

Pozdrawiam serdecznie Anna Górska 🙂
23.04.2020r.
Drogie Dzieci

Zacznę od słów o zdrowym odżywianiu. Coraz więcej osób świadomie wybiera zdrowe odżywianie. To krok w dobrą stronę, ponieważ jesteśmy tym, co jemy.
Właściwie skomponowane posiłki dostarczają energię oraz są źródłem cennych składników odżywczych.

PAMIĘTAJCIE O OWOCACH I WARZYWACH!

Codziennie należy spożywać 400g owoców i warzyw, podzielonych na „5 porcji”.

Jedna porcja to np:
– szklanka soku ’
– kilka suszonych owoców
– średnie jabłko
– banan
– 3 – 4 śliwki
– 5 – 7 truskawek
– marchewka
– ogórek
– pomidor

PAMIĘTAJCIE O WODZIE!

Codziennie warto spożyć nawet 2 litry. Pijcie małymi porcjami!

Proponuję na kolejne dni ćwiczenia stóp.
Dlatego ćwiczenia będą wykonywane boso.
Przygotuj: kocyk, krzesło (ale takie, żeby podczas siedzenia stopy przylegały do podłogi), ręcznik mały, skarpetki.

1. Zacznij od rozgrzewki. Pospaceruj, poruszaj ramionami, stopami, dłońmi. Wykonaj skłony tułowia w przód, w bok oraz skręty.
2. Kolejno spaceruj w różnych kierunkach, ale na palcach stóp. Nie zapominaj o prawidłowej postawie!
3. Usiądź na krześle, stopy połóż na ręczniku. Postaraj się zwijać ręcznik palcami stóp. (Powtórz kilka razy)
4. Przygotuj skarpetki na podłodze. Spróbuj chwycić palcami stopy skarpetki, jeśli się uda, podnieś i rzuć jak najdalej. Ćwiczenie wykonaj drugą stopą. Powtórz na obie stopy wiele razy.
5. Połóż się na plecach na kocu. Chwyć palcami stóp skarpetki, unieś ugięte nogi i wykonuj rowerek. Ćwicz, dopóki skarpetki nie wypadną. Możesz bić rekordy! Mierz czas, jak najdłużej uda Ci się utrzymać skarpetki w palcach stóp.
6. Na koniec odpocznij. rozluźnij cale ciało, spokojnie oddychaj.

ĆWICZ CODZIENNIE!
To odpoczynek w ruchu! Trzymam kciuki!

Pozdrawiam serdecznie, Anna Górska
16.04.2020r.
Dzień dobry

Witajcie po świętach. W tym roku były one wyjątkowe, spędziliśmy je przede wszystkim w swoich domach. Co zrobić z czasem wolnym, gdy na dworze zrobiło się trochę chłodniej, czasem popada deszcz, a wychodzenie z domu nie jest wskazane. Jak już pisałam, ruszać się można w każdych warunkach. Wystarczy trochę dobrej woli i pozytywne nastawienie. Proponuję kolejne proste ćwiczenia – zabawy.


Do ćwiczeń przygotuj: lekkie piłeczki, kocyk i pojemnik(może być garnek, miednica, większe pudełko). Jeśli nie masz piłek, wykonaj je samodzielnie. Zwiń w kulki resztki niepotrzebnych gazet lub bibuły

1. Wykonaj rozgrzewkę.
Poruszaj ramionami, barkami, palcami rąk i stóp. Jeśli masz w domu schody wychodź w górę i schodź w dół przez parę minut. Jeśli schodów nie ma, wykonuj duże kroki maszerując w różnych kierunkach.

2. Pojemnik i kocyk połóż na podłodze. trafiaj kolejno piłeczkami do pojemnika. Możesz utrudniać. Zwiększaj odległość, trafiaj w różnych pozycjach: w staniu, w klęku, w siadzie, w leżeniu na brzuchu. Możesz trafiać również w siadzie trzymając piłeczkę stopami.
Podczas tej zabawy ćwiczysz mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała!!!

Zorganizuj konkurs na celność z rodzicami lub rodzeństwem.

Na koniec zrelaksuj się na kocu. Wyciągaj kilkakrotnie całe ciało (tak jak rano po przebudzeniu się).

Miłej zabawy i do zobaczenia

Anna Górska 🙂

08.04.2020r.
Witajcie dzieci!

Przed nami kolejne dni pięknej pogody. Spędzajcie ten czas w miarę możliwości na świeżym powietrzu: w ogrodzie blisko domu, na tarasie lub balkonie.
To dobry czas, żeby nauczyć się ruchów i ćwiczeń, które do tej pory Wam nie wychodziły lub „nie było chęci” aby się nauczyć. Wykorzystajcie koła „hula hop” i nauczcie się kręcić nimi dookoła tułowia. Nie zapomnijcie o skakance. Jeśli nie macie w domu, możecie użyć grubego sznurka. Skaczcie dowolnie: obunóż, jednonóż, krzyżujcie ręce, krzyżujcie nogi, pokonujcie odległość skacząc.
Wykonujcie ćwiczenia równowagi: stańcie na jednej nodze, wytrzymajcie kilka sekund, potem na drugiej.

Ćwiczenia na kolejne dni:
Stwórz swój własny tor przeszkód. Wykonuj ćwiczenia kolejno, na przygotowanych stanowiskach (poproś, aby ktoś trzymał koło hula hop w pionie):
– Przejdź przez środek koła dowolnym sposobem
– Usiądź na krześle i wstań
– Wykonaj 5 pajacyków
– Połóż się na plecach
– Wykonaj 5 przysiadów
– Połóż się na brzuchu
Powtórz tor przeszkód kilkakrotnie. Na pewno się zmęczysz!
Na koniec nie zapomnij o odpoczynku na przygotowanym kocyku.

Niedługo Święta Wielkanocne!
Na Waszych stołach będą królować potrawy z jajek. Większość z Was na pewno je lubi. Jeśli nie, postarajcie się do nich przekonać. Jajka są bardzo zdrowe.
To źródło pełnowartościowego białka, które pełni ważną rolę dla naszego organizmu. Buduje mięśnie! I wtedy gdy się ruszamy!
Może pomożecie rodzicom przygotować świąteczne posiłki.

Pozdrawiam Was serdecznie!
Życzę udanych, radosnych i ZDROWYCH Świąt Wielkanocnych.

Wasza nauczycielka gimnastyki korekcyjnej Anna Górska 🙂

Witajcie dzieci!

W tym czasie wyjątkowym i trudnym dla nas większość dnia spędzamy w swoich domach. Niech ten czas będzie dobrze spędzony z korzyścią dla Was.
Nie wychodźcie z domu, ale ruszajcie się. Pamiętajcie, że ćwiczyć można w każdych warunkach, w domu też.
Raz w tygodniu będę Wam przesyłać ćwiczenia do wykonywania w warunkach domowych i wskazówki/ciekawostki dotyczące zdrowego stylu życia. Postarajcie się ćwiczyć codziennie, oczywiście pod nadzorem rodziców. Nie wykonujcie ćwiczeń tuż po posiłku, ani też przed snem. Ubierzcie się w wygodny strój, który nie będzie krępował Waszych ruchów.
Ćwiczcie przy otwartym oknie, lub w wywietrzonym pokoju. Przeznaczcie sobie kocyk, który będzie potrzebny podczas wykonywania ćwiczeń w pozycjach niskich np. w leżeniu, w klęku, siadzie. Będą to ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie całego ciała i poprawią waszą sprawność fizyczną.
Pamiętajcie! Najważniejsze jest pozytywne nastawienie! Niech to nie będzie dla Was przymus tylko rozrywka!
Bardzo chciałabym być z Wami, ale teraz każdy musi ćwiczyć w swoim domu, JA TEŻ!

Ćwiczenia dla Was na najbliższe dni:

– Przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń zrób rozgrzewkę. Pospaceruj po mieszkaniu, możesz wolno pobiegać (jeśli rodzicie pozwolą). Wykonaj krążenia ramion i tułowia. Naśladuj bociana – wysoko podciągaj kolana.
– Przygotuj sobie ulubionego pluszaka. Połóż go na głowie i postaraj się chodzić w różnych kierunkach (jeśli spadnie podnieś i kontynuuj ćwiczenie).
Ćwiczenie wymusza prawidłową postawę.
– W pozycji stojącej uginaj na zmianę nogi i przekładaj pluszaka pod kolanem prawym i lewym.
– W leżeniu na brzuchu, ręce wyciągnij przed siebie i podrzucaj pluszaka nad podłogą łapiąc w dłonie.
– Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i podnieś nad podłogą. Pluszaka umieść między stopami, wyrzuć w górę i złap w dłonie.

Ćwiczenia powtarzaj wiele razy.
Jak skończysz – poleż na kocyku, odpocznij, niech tętno wróci do normy.
Postaraj się ćwiczyć codziennie!

Dzieci! Oprócz tych ćwiczeń ruszajcie się! Jak najwięcej! Może skoki na skakance? Lub przysiady na balkonie?
Ale zawsze pod nadzorem kogoś dorosłego. 

Pozdrawiam Was dzieci serdecznie
Wasza nauczycielka gimnastyki korekcyjnej Anna Górska 🙂