Historia, która inspiruje.

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna. 
                                                                                                                                                                                                JAN PAWEŁ II 

            Dbając o wychowanie patriotyczne, społeczne, poszanowanie tradycji, obyczajów i szacunku dla ludzi, którzy je tworzyli nasza szkoła prowadzi i uczestniczy w wielu projektach, programach, konkursach. Staramy się ,,odnawiać umysły i serca”, budzić przywiązanie i szacunek, tworzyć więzi z krajem, regionem, miastem i rodziną.

            Ostatnio uczestniczyliśmy w projektach Historia mówi przez pokolenia oraz Historia, która inspiruje.Rodzina Ulmów z Markowej.Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie. To bezprecedensowe wydarzenie miało miejsce w G2A Arena Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Rzeszów-Jasionka. Mieliśmy okazję zagłębić się w historię naszego kraju za pośrednictwem nowych technologii i multimediów. Uczestniczyliśmy w grach edukacyjnych, projekcji filmu „Drużyna Inki”, warsztatach komiksów historycznych oraz wystawach tematycznych. Tak urozmaicony sposób poznania historii inspiruje i pokazuje, że nauka nie musi być nudna, ale może być bardzo ciekawa, rozbudzająca zainteresowania i odkrywająca wiele niekonwencjonalnych metod jej badania. W projekt Historia, która inspiruje. Rodzina Ulmów z Markowej włączyliśmy się jeszcze w czerwcu 2023 r. przygotowując się do wielkiego wydarzenia, jakie miało miejsce 10 września w Markowej tj. Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Współpracując z IPN, Muzeum Polaków Ratujących Żydów i Towarzystwem Przyjaciół Markowej przybliżaliśmy uczniom historię II wojny światowej, martyrologię, prześladowania i mordy na Polakach ratujących Żydów. Poznawaliśmy dzieje rodziny Ulmów, ich niezwykłą pracowitość, przedsiębiorczość, miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Ta rodzina uczy szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie i inności kulturowe. Dzięki gościnności Towarzystwa Przyjaciół Markowej oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów poznawaliśmy ciekawe miejsca i historie. Podczas wycieczek opiekowali się nami uczniowie z SP w Markowej, a integracyjne spotkania zawsze kończyły się smakowitym poczęstunkiem, wymianą adresów, telefonów. Stała się początkiem nowych znajomości a może nawet przyjaźni…

            Uczestniczyliśmy również w głównych uroczystościach beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów, na których gościli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek sejmu Elżbieta Witek oraz nuncjusz apostolski prefekt Marcello Semeraro. 24 marca 2024 r., w dzień śmierci Ulmów, ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. W tym dniu nadano również nazwę Portu Lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia Rodziny Ulmów.

            Nasza szkoła przystąpiła również do akcji zainicjowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Po owocach ich poznacie. Upamiętniając Rodzinę Ulmów i oddając cześć Polakom Ratujących Żydów posadziliśmy drzewko jabłoni. Jest ono symbolem przetrwania, pamięci i rozwoju. Warto dodać, że takie drzewka posadzono m.in. w Ogrodach Watykańskich oraz Ogrodzie Prezydenckim.

            Braliśmy udział w Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Plastycznego na znaczek pocztowy Rodzina Ulmów oraz Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje. Bardzo nas cieszy, że uczniowie z naszej szkoły w obu konkursach zdobyli wyróżnienia, a Maja Szczypek z kl. VIIa została laureatem drugiego z nich. Gratulujemy!

            Niezwykle raduje nas, że tak wielu uczniów, nauczycieli i rodziców angażuje się w projekty, programy i konkursy. Wspólne działania i zrozumienie przynoszą piękne efekty. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Zofia Międlar-Mruk