Fotorelacja z Gali Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tyczynie

Gala podsumowująca obchody Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Tyczynie

            Co jakiś czas przychodzą momenty, kiedy wszechobecny zgiełk codziennej pracy ustępuje miejsca podniosłej ciszy, głębokiej refleksji, miłym spotkaniom i wspomnieniom. Taki właśnie czas mamy w związku z 50-leciem budynku Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tyczynie w 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Wprawdzie historia szkolnictwa w Tyczynie ma ponad sześć wieków, to jednak fakt oddania do użytku w 1973 roku, w 200. rocznicę powołania KEN, nowoczesnego budynku wraz z zapleczem sportowym, był wielkim i radosnym wydarzeniem w naszym miasteczku. Aby jak najgodniej przygotować się do Jubileuszu podjęliśmy szereg inicjatyw, działań, konkursów i akcji. Dzięki ofiarności absolwentów, pracowników i wielu przyjaciół naszej placówki oraz pomocy organu prowadzącego tj. Gminy Tyczyn udało się nam dokonać wielu zmian. Zostały odnowione elewacje, zabezpieczono kominy, na frontowej ścianie budynku powstał nowy, funkcjonalny napis oraz oryginalny mural, który zaprojektował i wykonał Arkadiusz Andrejkow. Ponadto zostało odmalowane ogrodzenie oraz zamontowana nowa, piękna brama wejściowa. Ufundowano tablicę pamiątkową, zasadzono drzewka, krzewy i specjalny gatunek dęba upamiętniającego ten Jubileusz. Rodzic naszych uczennic, Piotr Pomianek zaprojektował i wykonał popiersie naszego patrona Stanisława Staszica. Na wiosnę planowana jest wymiana kostki na placu przed szkołą oraz frontalnego ogrodzenia.
            Dużym wydarzeniem, wpisanym w obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tyczynie, był Bal Absolwentów (4 listopada br. w Hotelu Villa Riviera). Bal na 100 par! Cieszymy się niezmiernie, że tak wiele osób chciało się spotkać, wspólnie bawić i powspominać lata szkolne. Był to niebywały sukces organizacyjny i potwierdzenie, jak ważne są dla nas takie spotkania oraz że chcemy być ze sobą, widzieć się na żywo, rozmawiać.
            Bogata jest historia naszej szkoły, mamy wiele osiągnięć, piękne tradycje, ale nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie praca, trud i poświęcenie wielu wspaniałych naszych poprzedników. Przed 50. laty w tym miejscu, gdzie znajduje się nasza placówka… rosło zboże. Uczniowie chodzili do starego, ponurego budynku po byłym Sądzie Grodzkim. Znaleźli się jednak w Tyczynie szlachetni społecznicy, światli ludzie wielkiego serca, którzy założyli Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Poświęcali swój czas, zdrowie, finanse, często oddawali własne materiały budowlane, organizowali imprezy i zabawy dochodowe i po 10 latach powstała nowa, piękna szkoła.
            Największe zasługi w oddaniu nowego obiektu mieli: dyr. Władysław Kosturek oraz członkowie Społecznego Komitetu Budowy Szkoły: przew. Aleksander Wodnicki, z-ca Kazimierz Domino, Józef Domino, Zygmunt Goleniewski, Tadeusz Grondecki, Bolesław Kasza, Józef Klimecki, Edmund Konkol, Marian Konkol, Ludwik Krzanowski, Eugeniusz Leniart, Stefania Obara, Jan Prokop, Józef Prokop, Irena Szpala, Jan Wiśniak. Nie wszyscy z nich doczekali Jubileuszu, ale byli z nami ich córki i synowie. Obecnie mamy tylko dwóch żyjących członków Komitetu to: Stefania Obara i Jan Wiśniak, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas uroczystej gali.

           Uroczystości 1 grudnia rozpoczęliśmy mszą św., którą koncelebrowali ks. proboszcz dr Marian Czenczek, ks. Wiktor Zoła oraz nasi absolwenci: ks. Dariusz Mikrut, ks. dr Sławomir Jeziorski i ks. Paweł Pratko.
            Po przejściu pod szkołę oddaliśmy hołd wszystkim, co tworzyli historię tej szkoły, szczególnie budowniczym oraz byłym pracownikom. Ich przedstawicieli zaprosiliśmy do odsłonięcia muralu, tablicy pamiątkowej, posadzenia Dębu Pamięci oraz Jabłoni poświęconej bł. Rodzinie Ulmów w ramach akcji „Po owocach ich poznacie”.
            Następnie goście zostali zaproszeni do szkoły, gdzie witał ich szpaler uczniów: Orlęta, uczniowie w strojach Księstwa Warszawskiego (tańczący poloneza), UKS Flimero, drużyna Jujitsu-Karate oraz najmłodsi z MKS Strug Tyczyn. Wchodzący zostali obdarowani pamiątkami jubileuszowymi oraz różami. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego i odsłonięciu popiersia naszego patrona Stanisława Staszica, dyrektorzy Zofia Międlar-Mruk oraz Adam Janiec serdecznie wszystkich powitali. Na galę przybyli zasłużeni wieloletni emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy. Dyrektorzy: Elżbieta Baran, Ewa Sięrżęga, Adam Skowroński, Marian Żurek, Marek Soja, Bogumiła Bomba, Kazimiera Głodowska, Barbara Stempniowska, nauczyciele: Jadwiga Sworzeń, Petronela Kawa, Anna Kowalczyk, Maria Gubernat, Danuta Tadla, Marian Gąsior, Zbigniew Sztaba, Mariola i Krzysztof Koziolkiewicz, współpracownicy: Janina Sztaba, Irena Zegar, Maria Baran, Krystyna Bogdan i Anna Bocek.
           W tym dniu świętowali również z nami przedstawiciele dawnej i obecnej Rady Rodziców: Andrzej Grondecki, Jacek Surówka, Janusz Rykowski, Jadwiga Mendoń, Katarzyna Wilk oraz Mariola Baran.
            Byli z nami członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej na czele z Agnieszką Fudali i Zofią Katarzyną Domino. Cieszyło nas przybycie zarządu MKS Strug Tyczyn: Ryszarda Domino, Romana Domino i Dariusza Fudali.
            Zaszczycili nas również swoją obecnością osoby, z którymi współpracujemy od lat; to są nasi przyjaciele: dr hab. Urszula Gruca-Miąsik prof. UR, dr Sławomir Schultis – dyrektor Katedry Języków Obcych na UR, Tadeusz Polański – były dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Marek Misa – dyrektor Centrum Usług Dydaktycznych, dr Wiesław Kisiel – założyciel i trener Podkarpackiej Szkoły Ju-Jitsu Karate, dr Janina Gąsior, dr Urszula Żołądek, Marta Pepera – dyrektor ZS nr 2 w Rzeszowie, Dorota Tarańska-Klęsk – dyrektor ZS w Tyczynie, Rafał Francikowski i Małgorzata Matias – dyrektorzy SP nr 2 w Rzeszowie, Andrzej Markuszka – dyrektor SP w Markowej, Halina Drążek – dyrektor SP w Woli Rafałowskiej, Elżbieta Rożek – dyrektor SP w Hermanowej, Magdalena Kawa-Szpala – dyrektor SP w Borku Starym. Wśród gości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Urzędu Gminy w Tyczynie. Niezwykle raduje nas, że byli z nami: Burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, Ryszard Fornal – Przewodniczący Rady Gminy, Barbara Matuła – Skarbnik Gminy, Anna Fil – Sekretarz Gminy oraz Radny Powiatu Rzeszowskiego dr Łukasz Obara.
            Gościliśmy również Radnych Gminy Tyczyn oraz Zarząd Mieszkańców Miasta Tyczyna na czele z Janem Naporą, Marią Solarz i Haliną Drążek.
            Byliśmy dumni z przybycia siostry Alberty Zofii Kołodziej – przełożonej Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Tyczynie, Alicji Kustry – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie, Wacława Stańka -naczelnika Ochotniczej .Straży Pożarnej w Tyczynie i Zbigniewa Możdżenia – Prezesa Eko–Strugu.
            Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca… Wiele osób również dzieliło się wspomnieniami, a dopełnieniem historii szkoły były ciekawostki i anegdoty przedstawione przez byłą dyrektor Elżbietę Baran oraz Zofię Domino, córkę jednego z budowniczych szkoły.
            Honorowy patronat imprezy przyjęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty i Burmistrz Tyczyna.
            W tym dniu Marszałka Województwa Podkarpackiego reprezentował Członek Zarządu Stanisław Kruczek, Starostę Powiatu Rzeszowskiego dr Łukasz Obara, radny powiatu. W imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty wystąpiły starsza wizytator Jolanta Wasilewska oraz wizytator Wioletta Kulczyńska.
            Patronaty medialne przyjęli: TVP3 Rzeszów, Nowiny, Radio VIA, Radio Rzeszów.
            Na gali zostały wyróżnione wyjątkowe osoby, darczyńcy i przyjaciela szkoły. Każda z nich uhonorowana została Statuetką Przyjaciel Szkoły. Wśród wyróżnionych byli: dyrektor Elżbieta Baran, dyrektor Ewa Sięrżęga, dyrektor Bogumiła Bomba, dyrektor Barbara Stempniowska i dyrektor Zofia Domino oraz Janina i Zbigniew Sztabowie, Ewelina i Rafał Pratkowie, Janusz Dziak oraz przedstawiciele zarządu Linker i zarządu DISTAR.
            Po części oficjalnej głos zabrali uczniowie i absolwenci oraz pracownicy szkoły. W przepięknej scenografii, wykonanej przez uczniów i nauczycieli oraz Krzysztofa Koziołkiewicza, artyści zaprezentowali bogaty program, w którym słowem, tańcem i muzyką przedstawili historię Jubilatki i uczcili tych wszystkich, którzy co ją tworzyli. Na koniec uroczystości na sali pojawił się jubileuszowy tort, a goście zostali zaproszeni do wspólnego stołu, gdzie długo jeszcze trwały rozmowy i wspomnienia.

            Szanowni Państwo, wszystkie działania w obchodach Jubileuszu są realizowane dzięki Sponsorom, Darczyńcom i Przyjaciołom naszej szkoły. Dziś chcemy im serdecznie podziękować. A są to następujące firmy i organizacje: Pratko Development – Rafał Pratko, MM INVEST GROUP – Maciej Mruk, HAUS-BUD – Grzegorz Motowidło, DI-STAR.EU. Sp. z o.o., Greinplast Sp. z o.o., Styrobud B.T.K. Radomscy Sp. j., „RESBRAM” S.C. – Mariusz Bialic i Krzysztof Perełka, Kartony24 Sp. z o.o., Fundacja Magnezyty Ropczyce, Głowice Leniart – Jolanta Dudek, LINKER Europa Sp. z o.o., WOKWEN Rzeszów – Mieczysław Klimecki, Parafia Rzymsko-Katolicka Tyczyn, Dom Pogrzebowy „Żałobnik”, Piętka 3 S.C., BS Tyczyn, SZiK Sp. z o.o., Szkółka Drzewek i Krzewów Ozdobnych – Renata i Janusz Dziak, BUMERA Sp. z o.o., Wózki Widłowe – Paweł Prędki, EKO STRUG, ZŁOM Biała, BISBUD, F.H.U. Bogdan Majda, F.H.U. Centrum Maszyn S.C., LEOLOGISTOCS Sp. z o.o., Easy Door – Witold Prokop, REST URBiS M. Jamróz, J. Nowak Sp.j., RD MEBLE – Rafał Dziura, JAR S. C. – Jan Synoś, FPHU Krispro Usługi Elektroinstalacyjne, WOD-FIL – Tomasz Fil, F.H.U. STAMPER – Michał Zdziarski, „Dentica” Gabinet Stomatologiczny – Urszula Żołądek oraz F.U. DSB – Adam Witek. Szacowne grono naszych Darczyńców uzupełniają osoby prywatne: Elżbieta Baran, Aneta Bil, Józef Bomba, Krzysztof Bomba, ks. Marian Czenczek, Roman Domino, Ryszard Domino, Zofia Domino, Grzegorz Drążek, Halina Drążek, Jolanta Dudek, Janina i Marian Gąsiorowie, Maria Gulak, Anna Hanus, Alicja Kępska, Jacek Kępski, Aleksandra Kopiec, Anna Kowalczyk, Alicja Kustra, Małgorzata i Stanisław Kulowie, Monika Madejska, Urszula Madera Barbara Matuła, Zofia Matys, Jan Motowidło, Maciej Mruk, Michał Mruk, Wiesław Mruk, Witold Prokop, Marcin Samolej, Ewa Sierżęga, Janusz Skotnicki, Katarzyna Staniek, Barbara i Zdzisław Stempniowscy, Jacek Surówka, Janina i Zbigniew Sztabowie, Dorota Szydełko, Małgorzata Szydełko, Irena Zegar, Maria Zegar, Krzysztof Żelazny oraz pracownicy SP Tyczyn.

            Wszystkim z całego serca dziękujemy!

Zofia Miedlar-Mruk

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć z naszej uroczystości klikając w link:

GALERIA

Poniżej przedstawiamy mini galerię: