TEATR W SIECI/ NATENCZAS ‘2023

            Już po raz czwarty z rzędu nasza szkoła wzięła udział projekcie TEATR W SIECI/ NATENCZAS. Sam pomysł warsztatów teatralnych online zrodził się trzy lata temu podczas pierwszego lock-down’u i pandemii covid-19. Ogromne zainteresowanie wśród szkół podstawowych i średnich pierwszą edycją wydarzenia sprawiło, że jego pomysłodawcy i organizatorzy podjęli decyzję o kontynuacji przedsięwzięcia. Tym razem wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki. Sam program finansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W województwie podkarpackim operatorem projektu był Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przy wsparciu Kuratorium Oświaty.

            TEATR W SIECI/ NATENCZAS został stworzony z myślą o szeroko pojętej integracji środowiska teatralnego oraz dzieci i młodzieży. Dzięki kolejnym edycjom inicjowana jest współpraca pomiędzy aktorami (również freelancerami), a szkołami z małych i dużych miejscowości. Uczniowie mają nie tylko możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwoju swoich zainteresowań, poznawania rówieśników, ale także zapoznania z pracą aktorów i funkcjonowaniem teatru od kulis.

            W tym roku w ramach realizacji przedsięwzięcia siedem uczennic klasy VIIb (Milena Adamczyk, Gabriela Boryczko, Zuzanna Kościółek, Dominika Krzysztoń, Anna Łobaza, Oliwia Płodzień i Milena Poręba) uczestniczyło w cyklu warsztatów teatralnych prowadzonych w szkole oraz online przez Natalię Zduń, aktorkę Teatru Maska w Rzeszowie. Efektem prac warsztatowych była etiuda „Mowa o emocjach”, która została zaprezentowana 5 października 2023 r. na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej podczas gali finałowej projektu.