Szkoła w czasie pandemii

Tak niedawno pisaliśmy:

Nigdy nie cieszyliśmy się tak bardzo z powrotu do szkoły jak w tym roku.  Po blisko sześciu miesiącach po raz pierwszy wszyscy wreszcie mogliśmy się spotkać na żywo, twarzą w twarz i porozmawiać. Gwar, rozmowy, śmiech, okrzyki to prawdziwy i właściwy obraz szkoły….

Mimo, że znowu ucichł szkolny dzwonek, opustoszały korytarze i sale lekcyjne a większość zajęć odbywa się zdalnie,  nadal bardzo aktywnie pracujemy i uczestniczymy w wielu programach, projektach i konkursach.

Udało nam się stacjonarnie w reżimie sanitarnym  zorganizować egzaminy próbne klas ósmych oraz konkursy kuratoryjne. Mimo trudności nasi uczniowie wykazali się samodyscypliną i odpowiedzialnością i wszyscy wzięli udział.  Próbne egzaminy mają na celu sprawdzenie wiedzy oraz zapoznanie uczniów z ich formą i przebiegiem.  Teraz już wiemy na co szczególnie musimy zwrócić uwagę,  nad czym jeszcze należy popracować.  Natomiast w  konkursach kuratoryjnych sprawdzali się uczniowie szczególnie uzdolnieni i kreatywni. Nie mamy jeszcze wszystkich wyników, ale już wiemy, że Paweł Miechoński z kl. VIII a oraz Karol Piekarz z kl. VII a przeszli do następnego etapu. Gratulujemy!

Od kwietnia 2020 r. uczestniczymy w programie pn. Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie we współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Polskim Radiem Rzeszów oraz Telewizją Polską SA Oddział w Rzeszowie. Program ma na celu aktywizację kulturalną dzieci i młodzieży sprzyjająca rozwijaniu zainteresowań, poszerzaniu wiedzy i promocji postaw twórczych, umożliwienie kreatywnej pracy dzieciom i młodzieży w ich miejscach zamieszkania poprzez współpracę (kontakt online) z twórcami, ekspertami, artystami, dziennikarzami z wojewódzkich jednostek kultury, rozgłośni regionalnej Polskiego Radia oraz Oddziału Regionalnego Telewizji Polskiej oraz udostępnienie zasobów tych instytucji do domowej pracy, w tym realizacji samodzielnych projektów artystycznych.

Innym projektem, w którym bierzemy udział to konkurs promujący postawy ekologiczne, rozwój turystyki i aktywne spędzanie czasu organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego we współpracy ze Związkiem Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego”. Ze względu na czas pandemiczny i niemożność żywego udziału przesłaliśmy nagrania filmu, prezentacji i reklamy. Nasze „zerówki” przygotowały inscenizację pn. „Ocalmy naszą planetę”, która w bardzo inspirującej  słowno-muzycznej formie przekazuje jak ważne jest, aby  chronić Ziemię i dbać o czystość środowiska. Turystyka i aktywny wypoczynek to temat nagranych filmików przez Antoninę Ciupak z kl. VII a, Wiktorię Jarosz oraz Wiktorię Wronę z kl. VII d. Natomiast prezentację multimedialną „Chcę żyć zdrowo” wykonała Emilia Rabiejewska z kl. VI c.  Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

Wychowankowie świetlicy brali udział w konkursie plastyczno – teatralnym „Kukły 2020” . Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Starzak kl. III a,  Milena Wójcik kl. IIa  Emilia Paśko kl. III a oraz Amelia Błędniak kl. I c, III miejsce w kategorii klas IV-VI zdobyła Emilia Rabiejewska z kl. VI c.

Dużo chętnych  z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III (43 osób) zgłosiło się do  Ogólnopolskiego Konkursu  Plastycznego „Mój wymarzony lizak”. Wykazali się dużą pomysłowością zarazem formy i treści. Gratulujemy!

Uczennice Martyna Prędka, Milena Krok, Julia Rabiejewska z kl. VIII b oraz Emilia Rabiejewska z kl. VI c przesłały prace  na Ogólnopolski Konkurs „Tryptyk Świętokrzyski”. W XXI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Choinka jak ze snu” wzięli udział: Zosia Skowron I b, Tymoteusz Korcz I c, Amelia Błędniak I c, Antonina Pietrzak I c, Julia Krztoń II b, Zuzanna Więcek III b, Natalia Derezińska kl. 0, Aleksandra Dolot I a. Witraż na XIII Powiatowy Konkurs „Witraż Bożonarodzeniowy” wykonali: Natalia Derezińska kl. 0, Tymoteusz Korcz kl. I c, Kacper Wilk kl. I c, Krystian Data kl. I a, Rita Foryś kl. Ia, Piotr Szymkowicz kl. I b , Milena Wójcik kl. II a, Szymon Wilk kl. II a, Julia Zięba kl. II b, Jagoda Organiściak kl. II c, Szymon Piekarz kl. III a, Adrian Borowiec kl. III b, Organiściak Kalina kl. IV a, Emilia Rabiejewska kl. VI c i Wiktor Amarowicz kl. VI a.

W czasie pandemii aktywnie działa również biblioteka szkolna. W grudniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów klas III „Moja ulubiona postać z bajki”. Jego zwycięzcami zostali Amelia Dudek z kl. III  b oraz Konrad Amanowicz z kl. III c. Drugie miejsce zajęły: Liliana Łosik i Wiktoria Paściak z kl. III c, a trzecie: Malwina Grad z kl. III c i Aleksandra Wisz z kl. III b. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Kawalec III b, Emilia Skrzypińska III c, Szymon Florek III a oraz Sebastian Klimecki III c. Okazję do rywalizacji mieli również nasi najmłodsi. W oddziale przedszkolnym przeprowadzony został konkurs Zakładka do książki. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody a najpiękniejsze prace są umieszczone na wystawie. Warto dodać, że do końca grudnia trwa jeszcze inny konkurs dla uczniów klas II i III „Laurka dla biblioteki”.

Tutaj nie możemy pominąć kolejnych sukcesów Flimero. Nasz Uczniowski Klub Sportowy Flimero, pomimo tak trudnego czasu, wziął udział w Mistrzostwach Polski Cheerleaders zdobywając 5 złotych medali i 1 srebrny oraz awans do Mistrzostw Europy. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich zawodników a szczególne  dla pani Joli Magdy.  Duma rozpiera nam serca!

Mimo utrudnień pandemicznych nasze dzieci są aktywne i  chętnie biorą udział w konkursach, różnorodnych akcjach, potrafią pomagać, wyrażać szacunek i wdzięczność. Wiele ciekawych pomysłów oraz serca wykazali nasi wychowankowie przesyłając prace, życzenia, podziękowania m.in. akcja#dziecidziekujamedykom,  Kartka Bożonarodzeniowa dla seniora, Razem na święta. Wiem, że do naszych szkolnych przedsięwzięć angażują się niejednokrotnie całe rodziny, za co z serca wszystkim dziękuję.

Zbliżają się święta, czas zadumy, refleksji i życzeń. Wszystkim przesyłam mój  ulubiony cytat:

Zawsze, ilekroć
uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy milkniesz,
aby wysłuchać,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rozpoznajesz
w pokorze, jak bardzo znikome
są twoje możliwości
i jak wielka jest
twoja słabość,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć
pozwolisz by Bóg
pokochał innych
przez ciebie,

Zawsze wtedy,
jest Boże Narodzenie.

                                       Matka Teresa z Kalkuty

Dyrektor Szkoły
Zofia Międlar-Mruk