Wycieczka do Markowej

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”

W dniu 20 listopada uczniowie klasy VII B uczestniczyli w wycieczce do skansenu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

Najpierw w skansenie zwiedziliśmy XIX wieczną zagrodę chłopską w skład której wchodzą: chałupa kmieca, stajnia, stodoła, sołek (spichlerz), wiatrak, studnia z żurawiem, chata biedniacka, kuźnia, bróg oraz „galeria pod strzechą”. Mogliśmy podziwiać oryginalne wyposażenie tych budynków. Skansen prezentuje unikatowe budownictwo przysłupowe.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Po zwiedzeniu wystawy muzealnej uczestniczyliśmy w warsztatach „Kim byli Sprawiedliwi wśród Narodów Świata?”
Podczas nich uczniowie mieli szansę dowiedzieć się o tym, jak tragiczne było położenie ludności żydowskiej na ziemiach polskich okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Poznaliśmy postawy społeczeństwa polskiego wobec holocaustu. Uczniowie wiedząc, że tylko w Polsce za pomoc udzielaną Żydom podczas II wojny światowej groziła kara śmierci poszerzyli swoja wiedzę o zaprezentowane im sylwetki: Wiktorii i Józefa Ulmów, Ireny Sendlerowej, Oskara Schindlera i wielu innych, ale również i „tyczyńskich sprawiedliwych”: Stefanii Kamińskiej, Edwarda Pękali, Mieczysława Domino, których imiona i nazwiska znaleźliśmy wyryte na ścianie pamięci przed wejściem do muzeum.

W wycieczce do Markowej uczestniczyła z nami pani Zofia  Domino, przewodnik lokalny i  wieloletni działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Tyczyńskiej. Jej obecność była dla nas nieocenionym źródłem wiedzy historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej oraz losów tyczyńskich Żydów. Dziękujemy za wieloletnią współpracę w zakresie wycieczek, wystaw i lekcji historycznych.


Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Ziemi Tyczyńskiej za sfinansowanie tej patriotycznej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci zmuszając nas do głębokiej refleksji nad własnym życiem.

Andrzej Hałoń – nauczyciel historii